Buzărnescu în sfeturi și la simplu și la dublu la Nottingham!

Publicat: 14/06/2018 | 14:00
August 25, 2017 - Mihaela Buzarnescu in action against Mariana Duque-Marino at the 2017 US Open.
Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu s-a calificat, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Nottingham (Anglia), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a învins-o pe americanca Irina Falconi cu 6-3, 5-7, 6-3. Buzărnescu (30 de ani, 30 WTA), a cincea favorită a turneului, a încheiat conturile cu Falconi (28 de ani, 152 WTA) după două ore şi şase minute.

În primul set, Buzărnescu a condus cu 2-0, 4-1, i-a permis adversarei să se apropie la 4-3, dar a încheiat cu 6-3, în 31 de minute. Falconi a jucat mai bine în actul secund, a condus cu 2-0, 3-1 şi 4-2, a fost egalată (4-4, 5-5), dar a reuşit să încheie setul cu 7-5, după un break reuşit la 5-5. În decisiv, Buzărnescu s-a desprins repede la 5-0, a ratat două mingi de meci la 5-1, iar americanca s-a apropiat la 5-3. Românca a tranşat disputa în cele din urmă la a patra sa minge de meci (6-3).

Buzărnescu a avut trei aşi şi trie duble greşeli, iar Falconi a reuşit doi aşi şi a comis patru duble greşeli.

Calificarea în sferturi este recompensată la turneul de categorie WTA International de la Nottingham cu 6.175 de dolari şi cu 60 de puncte WTA.

În faza următoare, ea va evolua cu japoneza Naomi Osaka, locul 18 WTA şi cap de serie 3, care a trecut în două seturi, 6-3, 6-2, de Denisa Allertova din Cehia, locul 101 WTA.

Mihaela Buzărnescu a ajuns în sferturi şi în proba de dublu, unde face pereche cu Heather Watson. Buzărnescu şi Watson au învins ieri cu scorul de 1-6, 6-2, 10-4, cuplul Liudmila Kicenok/Alla Kudriavţeva (Ucraina/Rusia), cap de serie 1.

În faza următoare, învingătoarele vor evolua cu perechea Priscilla Hon/Dalila Jakupovici (Australia/Slovacia).

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu total de 1.820 de dolari şi cu câte 60 de puncte WTA.