Victorie la ultima fază pe terenul rivalei și Lyon face rocada în Ligue 1 cu St. Etienne!

Publicat: 21/01/2019 | 09:41
Așteptat cu sufletul la gură de fanii celor două formații, duelul dintre rivalele St. Etienne și Lyon, programat în runda a XXI-a din Ligue 1 s-a ridicat la nivelul așteptărilor.

Lyon a întors incredibil scorul în duelul din fief-ul rivalei St. Etienne. După ce a fost condusă la pauză cu 1-0, gazdele deschizând scorul prin Hamouma în minutul 21 Lyon a revenit spectaculos, egalând cu 25 de minute înainte de finlaul partidei prin căpitanul Fekir, acesta transformând cu siguranță un penalty acordat de arbitru după un henț în careu a căpitanului gazdelor Perrin.

Golul victoriei lionezilor a fost marcat la ultima fază, în al cincilea minute de prelungire al partidei de către Dembele, Lyon câștigând astfel derby-ul de pe terenul marii rivale cu scorul de 2-1.

Grație succesului, Lyon  a acumulat 37 de puncte și a făcut rocada cu St. Etienne în clasament urcând pe locul 3. Cu 36 de puncte, St. Etienne a căzut pe locul 4.

Scorul rundei a XXI-a în Ligue 1 a fost stabilit de PSG, care a tranșat cu incredibilul 9-0 duelul de pe teren propriu cu Guingamp.

Parizienii au răzbunat astfel eșecul din Cupa Ligii Franței din urmă cu o săptămână când Neymar jr. & co au cedat rușinos în fața codașei din Franța și au părăsit competiția. „Tripleta de aur”  a PSG-ului a făcut spectacol contra celor de la Guingamp. Kylian Mbappe și Edinson Cavani au înscris câte trei goluri, în timp ce Neymar jr. și-a trecut în cont o „dublă”. Pe lista marcatorilor s-a înscris cu o reușită și Meunier.

După acest succes, PSG a ajuns la 53  de puncte câștigate în 19 meciuri, cu 13 mai multe decât a doua clasată, Lille și cu două meciuri mai puțin disputate.