0-0 si la prime!

Publicat: 21/08/2007 | 00:00

CASTIG. Columbianul Zapata este un plus pentru Steaua. Penalty-ul aparat la Cluj il mentine pe Hagi invincibil Gratis. Stelistii si clujenii au jucat pe bani multi duminica seara. „Cascavalul” a ramas in buzunarele patronilor Sebastian Stan Spectacol asteptat in „Gruia”. Se intalneau cele mai in forma echipe din campionat. Meciul a debutat cu accidentarea nefericita a lui Mihaita Plesan, care va lipsi cel putin trei luni de pe gazon. Steaua a acuzat pierderea mijlocasului sau si, la prima faza periculoasa a ardelenilor, Rada a gresit, iar Goian l-a faultat in pozitie de ultim aparator pe Didy. „Rosu”. Radoi a fost retras pe linia de fund. Hagi si-a asezat echipa pe doua linii si a sperat sa dea lovitura pe contraatac. Singura ocazie a „ros-albastrilor” a venit in minutul 15, cand centrarea lui Nicolita a fost reluata cu capul de Dica, dar Stancioiu a respins. Elevii lui Hagi au preferat sa se apere si sa ii blocheze pe clujeni. Repriza a doua a debutat cu o mare ratare a lui Didy, care a fost blocat de Zapata in ultimul moment. Penalty pentru CFR, in minutul 72. Nesu l-a faultat pe Semedo. A ramas 0-0. Trica nu a putut sa-l invinga pe columbianul Zapata. Echipa din Ghencea a rezistat eroic pana la final, chiar daca Hagi a fost nevoit sa-l inlocuiasca si pe Golanski, accidentat, iar Nesu a terminat meciul cu un bandaj la cap. Egalul nu a multumit pe nimeni, mai ales ca echipa care ar fi castigat ar fi incasat o prima considerabila. Clujenii, cate 25.000 de lei, „ros-albastrii”, cate 15.000 de euro. Paszkany, patronul ardelenilor, a stabilit, la inceputul campionatului, grila de premiere. Pentru 12 puncte in primele patru etape, jucatorii ar fi fost remunerati cu 35.000 de lei de caciula, iar pentru 10, cu cate 25.000 de lei. Omologul sau de la Steaua, Gigi Becali, a anuntat ca premiaza doar seria de patru victorii.

Andone isi contrazice patronul

Arpad Paszkany, patronul echipei CFR Cluj, a fost nemultumit de joc. El a anuntat ca, daca va fi nevoie, va mai cumpara fotbalisti. Si presedintele Iuliu Muresan a fost suparat din cauza evolutiei modeste a ardelenilor. Mai mult, el a spus ca ar fi avut aceeasi parere, chiar daca Trica ar fi inscris din penalty. In schimb, antrenorul Ioan Andone a apreciat daruirea jucatorilor lui. El a mai spus ca eliminarea lui Goian nu i-a adus un avantaj. (C.B.)