Academica bate în Copou și predă „lanterna” moldovenilor lui Rednic!

Publicat: 19/06/2020 | 09:58

Academica Clinceni a învins-o pe Politehnica Iaşi cu scorul de 1-0 (0-0) în Copou în epilogul rundei a IV-a a play-out-ului Ligii 1. Soarta partidei a fost decisă de gafa portarului moldovenilor Ştefan Târnovanu, care a scăpat mingea în plasă la şutul modest al lui Florin Achim din minutul 77.

„E greu să comentezi un astfel de meci când ai controlat jocul, ți-ai creat ocazii, cel puțin în prima repriză. Am început bine repriza a doua, am dominat adversarul, i-am obligat să stea în terenul lor. Dar apoi… o pasă, un șut… nici nu știu ce a fost, că nu am văzut bine golul. Știți cum e, fotbalul se joacă pe goluri. Ei au avut un portar foarte bun, băiatul a înțeles și a profitat de șansa avut. Dacă echipa Clinceni a câștigat, e datorită lui. Lui Târnovanu i-am zis că dacă nu joacă la noi, nu joacă în altă parte. E tânăr, i-am zis că dacă cea mai mare performanță a lui e că a semnat cu Steaua îi va fi foarte greu. Nu e cel mai greu moment din carierea mea, am avut și la Mouscron. Eu sunt optimist, la cum am jucat astăzi, știu ce am de făcut, jucătorii sunt pregătiți. Am înțeles că ni s-a schimbat ora, jucăm la ora 1, o oră foarte bună de jucat fotbal. E o perioadă grea, sper să trecem. În primul rând să ne gândim la meciul cu Voluntari și apoi vedem”, a declarat Mircea Rednic, la finalul partidei.

În urma acestui succes, Academica a acumulat 17 puncte urcând pe loc de baraj având un golaveraj mai bun decât Dinamo care este poe locul 7 cu același număr de puncte dar cu două meciuri mai puțin disputate. Noua „lanternă” a Ligii 1 este Poli Iași, formație care a rămas cu 15 puncte.