Academica își „betonează” locul de play-off după victoria cu FC Botoșani!

Publicat: 27/01/2021 | 17:47

FC Botoșani a cedat cu scorul de 2-1 duelul susținut la Clinceni cu Academica, ratând șansa de a urca pe loc de play-off în Liga 1.

Față de jocul cu Dinamo din urmă cu doar trei zile, elevii lui Marius Croitoru au evoluat sub așteptări. Academica a început mai bine jocul și a reușit să deschidă scorul în minutuș 13 prin Adi Popa, acesta punctând cu un șut de la 20 de metri, balonul sărind dintr-o brazdă și  derutându-l pe Hankic care a fost nevoit să scoată mingea din plasă. Elevii lui Marius Croitoru au revenit în joc reușind să restabilească egalitatea prin Al Mawas, sirianul punctând cu un șut de la 14 metri după o pasă a lui Andrei Patache.

Repriza a doua a debutat cum nu se poate mai prost pentru FC Botoșani, gruparea moldavă rămânând în 10 la doar patru minute de la reluarea jocului, Alin Șeroni fiind eliminat în minutul 49 după ce a văzut al doilea cartonaș galben, primul fiind încasat de apărătorul botoșănean cu doar trei minute înainte.

Ilfovenii au profitat de avantajul numeric și au reușit să puncteze în minutul 73 prin Chunchucov pentru 2-1. Finalul de meci a aparținut botoșănenilor care au ratat pe final incredibil șansa de a egala, Youssef Toutouh trecând pegă gol  lândin poziție centrală. S-a terminat 2-1 pentru Academica care s-a distanțat la cinci puncte de FC Botoșani.