TULBURĂTOR! ”Blestemul bronzului” de la Rio l-a lovit pe ”micul Hercule”! I-a murit mama în ziua în care Iohannis a refuzat să-l premieze!

Publicat: 01/10/2016 | 00:00

Nici nu a simţit bine gustul victoriei şi Sîncrăian a fost prins dopat, astfel riscând să piardă medalia de bronz, pe care a câştigat-o cu multă muncă.  Şi cum un rău nu vine niciodată singur, Sîncrăian a aflat că mama sa era grav bolnavă. Deşi, în urmă cu o lună a declarat pentru CANCAN.ro, site-ul nr 1 din România, că aceasta se simţea mai bine, se pare că femeia a pierdut lupta cu boala, chiar în ziua în care Iohannis a făcut lista cu olimpicii de la Rio de Janeiro 2016, dar halterofilul nu s-a aflat printre premianţi.

Preşedintele României i-a decorat pe sportivii români medaliaţi la Olimpiada de la Rio, mai puţin pe Gabriel Sîncrăian, care nu a fost invitat şi nici premiat, din cauza faptului că există suspiciuni privind testul antidoping. Klaus Iohannis a precizat că lipseşte un sportiv român de pe lista de premiere, dar când va exista o decizie finală care să infirme acuzaţiile, îl va invita şi pe el la Cotroceni.

,,Aş vrea să mai adaug aici un lucru, ca să nu existe speculaţii. Lipseşte un sportiv din acest lot de medaliaţi, întrucât există o suspiciune privind un test antidoping. Aşteptăm un verdict clar în privinţa lui. Când va exista o decizie finală în acest caz, care să infirme acuzaţiile, îl voi invita şi pe el la Cotroceni”, a spus preşedintele României.

La Campionatul European de la Forde (Norvegia), Sîncrăian a obţinut trei medalii la categoria −85 kg — aur la stilul smuls (169 kg), argint la stilul aruncat (202 kg) şi în total (371 kg).La Jocurile Olimpice de vară din 2016 a obţinut medalia de bronz la categoria −85 kg — locul cinci la smuls (173 kg), primul loc la aruncat (217 kg) şi locul trei în total (390 kg).