Adi Mutu, egoist, dar mortal

Publicat: 08/04/2008 | 00:00

PROLIFIC. Adrian Mutu se afla pe locul al treilea in clasamentul golgheterilor, dupa Marco Borriello (Genoa, 18) si David Trezeguet (Juventus, 17) Prompt. Fotbalistul Fiorentinei a inscris, duminica seara, cel de-al 16-lea gol al sau in campionat si a pus umarul la victoria echipei lui, 2-0 cu Reggina Cristian Blanuta „Adrian Mutu a facut o a doua repriza excelenta. In prima a fost putin egoist, a tinut cam mult mingea.” Declaratia ii apartine antrenorului Fiorentinei, Cesare Prandelli. Cotidianul „Sky Sport” l-a desemnat pe Mutu drept cel mai bun jucator al partidei. In minutele de prelungiri ale meciului Fiorentina – Reggina, Mutu a risipit emotiile gazdelor. Vieri a centrat pentru Gobbi, acesta a prelungit cu calcaiul, iar Adi a indeplinit formalitatea. Echipa din Firenze deschisese scorul in minutul 24, prin Pazzini. „Este meritul coechipierilor si al antrenorului pentru jocul meu. Ne lipseste putin pentru a fi o echipa mare. Am castigat trei puncte mari in lupta pentru Liga Campionilor”, au fost cuvintele „Fenomenului” dupa meci. El a vorbit si despre returul cu PSV Eindhoven: „Ne vom concentra pentru jocul cu olandezii. Trebuie sa ne calificam in semifinalele Cupei UEFA”. Fiorentina a incheiat la egalitate, 1-1, prima mansa a „sferturilor”, disputata saptamana trecuta, pe propriul teren. Golul trupei antrenate de Prandelli a fost opera aceluiasi fotbalist roman.