Africa de Sud – Uruguay 0-3. Tara gazda aproape eliminata!

Publicat: 16/06/2010 | 00:00

Diego Forlan le-a „ucis” sperantele suflatorilor in vuvuzele, cu o dubla, devenind astfel si primul golgheter al turneului final, tabela fiind inchisa de fostul jucator al lui CFR Cluj, acum la FC Porto, Alvaro Pereira. Atacantul lui Atletico Madrid a deschis scorul in minutul 24, cu un sut fabulos de la peste 20 de metri, sub transversala. Finalul meciului a fost unul foarte incins, portarul african Khune fiind eliminat in minutul 76, dupa un fault comis la Suarez. Arbitrul italian Massimo Busacca a dictat penalty, iar Forlan a executat impecabil, pentru 2-0. Ultimul gol al partidei a fost reusit de Pereira in minutul 90 plus 5. Dupa acest rezultat, gazdele, care raman cu un punct, au o misiune imposibila, trebuind sa inving in ultima partida vice-campioana mondiala, Franta, dar fiind nevoita sa astepte si celelalte rezultate. De partea cealalta, uruguayenii, care au remizat in primul meci contra „cocosilor galici”, devin liderii grupei A, cu patru puncte, luand o optiune importanta pentru calificarea in optimile de finala, ultima partida fiind cea contra Mexicului.