Ajax Amsterdam de neoprit în Champions League!

Publicat: 01/05/2019 | 10:19
Ajax Amsterdam a făcut un pas uriaș sper finala mult visată din acest an a Champions League. „Lăncierii” s-au impus în fieful lui Tottenham în manșa tur a semifinalelor Champions League cu scorul de 1-0 (1-0), luând astfel o opțiune important la calificarea în ultimul act al competiției.

Golul lui Van de Beek din minutul 15 a făcut diferenţa în favoarea Ajaxului în partida tur cu Tottenham, londonezii fiind fără replică în fața fotbalului etalat de formaţia lui Ten Hag care după ce a marcat a închis pe urmă excelent jocul. Absenţele lui Son şi Kane au cântărit însă enorm în jocul echipei lui Pochettino, Tottenham neavând prea multe realizări în plan ofensiv.

La finele celor 90 de minute de joc, tabela arăta 1-0 pentru Ajax care are acum o şansă uriaşă de a juca finala de la Madrid de pe „Wanda Metropolitano”.

„Cred că golul meu a fost un moment important pentru noi. În primele 30 de minute am jucat foarte bine. După aceea, Tottenham a schimbat ceva din punct de vedere tactic şi ne-au pus ceva probleme. 1-0 este însă un rezultat bun. Am câştigat şi trebuie să ne facem un plan bun pentru săptămâna viitoare. Trebuie să rămânem calmi. În weekend jucăm pentru Cupă şi vrem să câştigăm şi acest trofeu. Apoi ne vom concentra pentru meciul retur”, a declarat Donny van de Beek, jucătorul care prin reușita din minutul 15 a scris istoria primului act al semifinalei dintre Tottenham și Ajax.

Returul semifinalei dintre Ajax și tottenham va avea loc pe 8 mai de la ora 22:00.