Alexandra Dulgheru e în optimi la Rabat!

Publicat: 02/05/2018 | 10:07
Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Rabat (Maroc), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după un meci maraton cu unguroaica Timea Babos, de care a trecut cu 2-6, 7-6 (7), 7-5.

În vârstă de 28 de ani și locul 176 WTA, Alexandra Dulgheru nu o mai întâlnise până acum pe Timea Babos, jucătoare de 24 de ani clasată pe locul  41 WTA, a patra favorită a turneului de la Rabat.

Românca s-a impus la capătul unui meci de două ore şi 57 de minute, după ce a salvat două mingi de meci în setul secund.

Alexandra Dulgheru va juca în optimi cu Katarina Zavaţka, jucătoare din Ucraina clasată pe locul 260 WTA, care s-a impus cu 6-2, 6-3 în dauna marocancei Diae El Jardi.

Alexandra Dulgheru a intrat pe tabloul principal al acestui turneu ca lucky loser, după ce a fost învinsă de franţuzoaica Fiona Ferro cu 6-1, 6-4, luni, în ultimul tur al calificărilor.

În primul tur al aceleiaşi competiţii, românca Ana Bogdan a fost învinsă de germanca Laura Siegemund, 6-4, 6-1, în primul tur.

În vârstă de 25 de ani Ana Bogdan, locul 66 WTA s-a înclinat după o oră şi 33 de minute. Laura Siegemund are 30 de ani şi este locul 100 WTA.  Siegemund va juca în optimi cu belgianca Elise Mertens, 19 WTA şi principala favorită, care a zdrobit-o cu 6-0, 6-0 pe Kristina Kucova din Slovacia, clasată pe locul 281 WTA).

Perechea formată din românca Raluca Olaru şi rusoaica Anna Blinkova s-a calificat în sferturile probei de dublu, după ce a trecut de favoritele patru, Oksana Kalaşnikova (Georgia)/Bibiane Schoofs (Olanda), 2-6, 6-3, 10-5.

Următoarele adversare pentru Olaru şi Blinkova vor fi Darija Jurak (Croaţia) şi Jessica Moore (Australia), care au trecut cu un dublu 7-6 de elveţiencele Timea Bacsinszky şi Jil Teichmann.

Olaru şi Blinkova au obţinut pentru accederea în sferturi 1.820 de dolari şi 60 de puncte WTA.