Alibec urcă Astra pe locul 2 în Liga 1: „Sunt în cea mai bună formă!”

Publicat: 30/11/2019 | 12:04

Astra Giurgiu s-am impus cu scorul de 1-0 în prologul rundei a  XVIII-a a Ligii 1 pe teren propriu cu cei de la Gaz Metan Mediaș. Unicul gol al confurntării a fost semnat în minutul 26 de Alibec, din pasa lui Budescu.

În acest duel, oaspeţii au ratat un penalty în minutul 18, când Marius Constantin a executat prin scăriţă, însă mingea a lovit transversal, penalty-ul fiind provocat de Gabriel Tamaş.Anterior acestei faze, Astra a avut șansa golului în minutul 9 din lovitură liberă prin Constantin Budescu.

De când am plecat de la Steaua, cu siguranţă, sunt în forma cea mai bună acum. A venit şi Budi alături de mine şi se vede lucrul acesta. Sperăm să nu ne oprească nimeni până la sfârşitul campionatului. Să marcăm meci de meci sau să oferim assisturi.Eu mereu mi-am dorit să joc la echipa naţională, chiar dacă nu mi s-au dat foarte multe şanse. Chiar deloc nu mi s-au oferit şanse, dar probabil pe viitor, dacă voi continua aşa şi voi marca meci de meci şi voi juca bine, cred că voi avea şanse să joc titular”, a declarat Denis Alibec.

După acest success, Astra a ajuns la 34 puncte şi a urcat provizoriu pe locul 2 în clasamentul Ligii I, la egalitate de puncte cu liderul CFR Cluj. Formaţia lui Bogdan And one are o singură înfrângere în ultimele unsprezece etape, ultimele şase meciuri fiind câștigate pe linie. De partea cealaltă, pentru Gaz Metan aceasta este prima înfrângere după patru etape, în care a înregistrat o victorie şi trei egaluri. Ardeleni au rămas pe locul 5 cu 27 de puncte însăa stăzi pot fi depășiți în clasament de FCSB în cazul în care „roș-albaștrii” se impun în duelul din deplasare cu FC Voluntari.