Alin Moldoveanu, campion mondial la tir. A „impuscat” primul aur pentru Romania

Publicat: 31/07/2012 | 00:00
CASTIGATOR. Alin Moldoveanu a reusit sa faca istorie la a doua sa participare la Jocurile Olimpice

La Londra, Alin Moldoveanu s-a aflat la a doua participare la Jocurile Olimpice. Acum patru ani, la Beijing, sportivul nostru s-a clasat pe locul patru, ratand pentru doar un milimetru bronzul olimpic. Acum, tragatorul originar din Focsani, pregatit de legendarul Sorin Babii, a cucerit primul aur pentru Romania la aceasta editie a Jocurilor Olimpice. Alin Moldoveanu a terminat pe primul loc, cu 702,1 puncte, la proba pusca aer comprimat 10 metri, dupa ce l-a invins in ultimul moment pe fostul campion mondial Niccolo Campriani, care a adunat 701,5. Bronzul i-a revenit indianului Narang Gagan, cu 701,1. Sportivul nostru a egalat recordul olimpic in calificari, adunand 559 de puncte, record detinut anterior de chinezul Zhu Qinan la Jocurile Olimpice de la Atena 2004. Interesant este ca Moldoveanu a fost primul roman calificat la Olimpiada. In afara de tir, Romania a mai cucerit o medalie la Londra, dupa ce Alina Dumitru a castigat argintul la judo. Corina Caprioriu a dat cu ele de pamant. Am castigat un alt argint la judo

Romanca a fost descalificata in marea finala pe motiv ca ar fi calcat deliberat in afara suprafetei de lupta, dar a reusit sa obtina o onoranta medalie de argint.

Ultima reprezentanta a Romaniei in concursul de judo de la Londra, Corina Caprioriu, nu a avut nicio problema sa se califice in finala. Romanca a invins-o in semifinala categoriei de 57 de kilograme pe americanca Marti Malloy. Corina a reusit sa ajunga in ultimul act al competitiei, dupa ce a executat procedeul ippon, cu sapte secunde inainte de sfarsitul luptei. In marea finala, sportiva noastra a pierdut dramatic in fata japonezei Matsumoto. Arbitrii au considerat ca sportiva noastra a calcat deliberat in afara suprafetei de lupta si au descalificat-o in prelungiri, Corina pierzand astfel medalia de aur.