Ana Bogdan, eliminată în optimi la Shenzhen!

Publicat: 03/01/2018 | 12:00

Meciul a fost unul echilibrat, Kristyna Pliskova profitând în momentele tensionate de experienţa mai mare. În primul set, cehoaica Pliskova a făcut două break-uri, cedând doar un singur game pe serviciul său.

Setul doi a fost mai echilibrat, iar Ana Bogdan a a avut şansa de a reveni în meci şi de a duce partida în decisiv însă a ratat două mingi de set, la 5-4. În tie-break, Pliskova a fost mai sigură şi a reuşit să câştige meciul.

În primul tur al turneului din China, Ana Bogdan a trecut de Camila Giorgi, scor 6-4, 6-2, iar Kristyna Pliskova a eliminat-o pe Ostapenko, scor 6-1, 6-4.

În schimb Irina Begu şi Simona Halep au reuşit să se califice în sferturile turneului del a Shenzen unde vor încerca accederea în semifinale mâine.

Organziatorii de la Shenzhen au anunţat programul de mâine, Irina Begu şi Simona Halep, urmând a  juca în sferturi, începând de la ora 06:00. Prima care va juca va fi Irina Begu, de la ora 06:00, Halep urmând a lupta pentru un loc în semifinale, în jurul orei 09:00.

Următoarea adversară pentru Simona Halep va fi belarusa Arina Sabalenka (19 ani, 73 WTA), care în primul tur a dispus de Monica Niculescu în două seturi, cu 6-4, 6-4.  Halep şi Sabalenka nu s-au mai întâlnit până acum, astfel că Simona a dezvăluit că va analiza împreună cu Darren Cahill mai multe videouri cu secvenţe din partidele sportivei din Belarus.