Ana Bogdan, înfrângere dramatică la Wimbledon! Meciul s-a decis la tiebreak-ul care a intrat în istoria tenisului

Publicat: 07/07/2023 | 19:47
Ana Bogdan a pierdut în turul 3 de la Wimbledon / Foto: Facebook

Ana Bogdan a avut parte de înfrângere în turul 3 de la Wimbledon! Jucătoarea de tenis a pierdut dramatic meciul cu Lesia Tsurenko, după cele trei seturi, scor 6-4, 3-6, 6-7 (18-20. A fost un meci plin de emoții, care s-a întins pe durata a trei ore și 40 de minute.

Ana Bogdan a avut parte de tot felul de trăiri în meciul cu Lesia Tsurenko, în turul 3 de la Wimbledon. Românca a cedat în cele trei seturi, scor 6-4, 3-6, 6-7 (18-20), după un „maraton” palpitant, care a durat nu mai puțin de trei ore și 40 de minute. Jucătoarea de tenis începuse excelent partida cu Tsurenko, însă din cauza unor probleme, aceasta a avut nevoie de câteva clipe de liniște. Ana a acuzat stări de rău la începutul turului doi, i-au fost luate pulsul și tensiunea. Românca a beneficiat și de un time-out medical, însă din cauza acestor stări de rău, Ana Bogdan nu a mai jucat ca la începutul meciului, în turul secund.

Ana Bogdan, în meciul de la Wimbledon / Foto: Captură Video

Ana Bogdan, învinsă de ucraineanca Lesia Tsurenko

Eleva lui Daniel Dobre a fost scoasă din ritm din cauza problemelor cu care s-a confruntat pe timpul partidei. Lesia Tsurenko nu s-a lăsat mai prejos și a continuat să lupte. Românca s-a agățat de orice șansă, așa că s-a înarmat cu multă energie și a făcut tot posibilul să întoarcă setul în favoarea ei. Tsurenko și-a recăpătat break-ul și a împins setul în prelungiri. Ana Bogdan și Lesia Tsurenko au oferit cel mai lung tie-break din istoria turneelor feminine de Grand Slam. Din păcate, românca a irosit cinci mingi de meci, iar ucraineanca a trecut prima linia de finiș la cel de-al șaptelea matchpoint. Tiebreak-ul a intrat în istoria tenisului, cu 38 de secunde. Concret, niciodată nu a existat un tiebreak mai lung în cadrul unui meci de la un turneu de Grand Slam.

Câți bani a luat Ana Bogdan pentru calificarea în turul 3 de la Wimbledon

Datorită calificării în turul 3, Ana Bogdan s-a ales cu un cec în valoare de 153.000 de euro. Românca a avut parte și de o performanță în cariera ei de jucătoare de tenis, pentru că nu ajunsese până acum în turul 3 al competiției de la Londra.

Sunt oferite premii record la ediția din acest an a turneului de Grand Slam de la Wimbledon. Valoarea lor se ridică la 51 de milioane de euro. Pentru tabloul feminin de simplu, premiile sunt împărțite astfel: