Andreea Chițu, campioana României la Judo, a câștigat medalia de bronz la Grand Prix Budapesta

Publicat: 12/07/2019 | 20:29

Campioana României la judo, Andreea Chițu, a învins-o vineri, la Grand Prix Budapesta, pe campioana Braziliei, Valentim Eleudis și a câștigat medalia de bronz, informează Realitatea TV.

Chiţu a avut un parcurs bun, reuşind să treacă în primele faze de Diyora Keldiyorova din Uzbekistan, apoi de Ana Kazyulina din Kazahstan. Andreea Chiţu a fost la un pas de marea finală, dar a fost învinsă însă de japoneza Chishima Maeda.

În aprilie, Andreea Chiţu (30 de ani) a cucerit medalia de aur la Grand Prixul de la Istanbul (Turcia), după un parcurs perfect la categoria 52 kg, consolidându-şi astfel poziţia în clasamentul mondial care îi permite prezenţa la Jocurile Olimpice de la Tokio, din 2020