Anglia – Franța în finala Cupei Națiunilor la rugby

Publicat: 29/11/2020 | 11:12

Naționalele de rugby ale Angliei și Franței își vor disputa săptămâna viitoare finala Cupei Națiunilor, după ce au câștigat detașat grupele din care au făcut parte.

„Cocoșii galici” au spulberat ieri Italia cu 36-5 în meciul de pe Stade de France, în care a fost omagiat și fostul finalist al Cupei Mondiale, Christophe Dominici, decedat marți la vârsta de 48 de ani. Franța s-a impus în grupa B, cu un avans de trei puncte în fața Scoției, care a învins Fiji cu 28-0, prin neprezentare, după numeroasele cazuri pozitive de coronavirus din rândul jucătorilor din Oceania.

În grupa A, Anglia a învins Țara Galilor cu 24-13, în deplasarea de la Llanelli, astfel că rezultatul meciului dintre Irlanda și Georgia de astăzi nu mai contează pentru stabilirea ierarhiei la vârf. Astfel, reprezentativa Trandafirului și Franța se vor duela pentru câștigarea Cupei Națiunilor, o competiție apărută în acest an, duminica viitoare.

În Emisfera Sudică a rugby-ului, All Blacks au impresionat prin omagiul adus lui Diego Armando Maradona înaintea meciului cu Argentina de la Newcastle din Tri-Nations. Noua Zeelandă nu a avut milă de pume și a câștigat cu un categoric 38-0, luându-și, astfel, revanșa după eșecul cu 15-25 din urmă cu două săptămâni.