Anglia – Italia, primul rezultat de 0-0 la Euro-2012

Publicat: 24/06/2012 | 00:00
Meciul Anglia - Italia este primul de la Campionatul European din Ucraina si Polonia care s-a incheiat cu scorul de 0-0 dupa 90 de minute de joc, duminica, la Kiev, in sferturile de finala ale competitiei, partida intrand in prelungiri.

In meciurile din grupe si in primele trei partide din sferturi, niciun rezultat de 0-0 nu s-a inregistrat, o premiera pentru turneul continental in formula cu 16 echipe.

De cand Campionatul European are16 echipe, adica de la editia disputata in Anglia, in 1996, a fost mereu cel putin un 0-0 in prima faza. La precedentul Euro, in 2008, in Elvetia si Austria, a fost un singur 0-0.

In 1998, in Germania, nu a fost niciun 0-0 in prima faza, dar atunci competitia se rezuma la doua grupe de patru echipe, adica mai putin de jumatate de meciuri ca la Euro-2012.