Anglia mare favorită cu Ucraina la Roma pentru calificarea în semifinale la EURO 2020 » Echipele probabile și variantele de profit sunt AICI!

Publicat: 03/07/2021 | 13:40

Astăzi vom afla „careul de ași” de la EURO 2020. Primele echipe calificate în semifinale sunt Spania și Italia, cele două trecând în sferturi de Elveția respectiv Belgia.

În ultimul sfert de finală, astăzi, de la ora 22:00, pe „Olimpico” din Roma, Ucraina și Anglia se vor înfrunta pentru un loc în semifinale. Kane & co sunt mari favoriți la victorie  având o cotă de 1.47  pentru a câștiga în 90 de minute.

În optimi cu Germania, Anglia și-a arătat clasa, jocul defensiv exact și fantezia în atac odată cu introducerea mijlocașului lui Aston Villa, Jack Grealish, fiind decisive în victoria cu 2-0, bifată grație reușitelor lui Raheem Sterling (min.75) și Harry Kane (min.86).

Va fi pentru prima dată la acest turneu final când Anglia dispută o partidă pe alt teren, jocurile din grupă și cel din optimi fiind pe „Wembley”. În cazul în care vor trece de Ucraina, selecționata lui Gareth Southgate se va întoarce la Londra, semifinalele și finala fiind programate tot pe „Wembley”. De evidențiat ar fi forța Angliei care a ajuns în această fază, fără a primi gol! Ultima oară când Anglia a a avut un parcurs asemănător a fost la Mondialul din 1966 pe care l-a și câștigat!

De partea cealaltă, Ucraina s-a calificat după un meci epuizant în optimi cu Suedia. La finalul timpului regulamentar tabela arăta 1-1, astfel că a fost nevoie de prelungiri. Când nimeni nu se mai aștepta, Artem Dovbyk a marcat golul victoriei în minutul 121 și a calificat astfel Ucraina în premieră într-un sfert de finală la un European.