Anglia și Croația, în careul de ași al Mondialului din Rusia!

Publicat: 08/07/2018 | 11:09
Selecţionatele Angliei și Croației sunt echipele care au însoțit Franța și Belgia în careul de ași al Campionatului Mondial de fotbl din Rusia. Anglia s-a calificat în semifinalele turenului final după ce a învins formaţia Suediei cu scorul de 2-0 (1-0), la Samara. Campioană mondială în 1966, pe teren propriu, Anglia va juca din nou o semifinală de Cupă Mondială după o pauză de 28 de ani, în 1990 ocupând locul 4 în Italia.

Englezii s-au impus fără să strălucească, dând încă din startul meciului impresia că sunt stăpâni pe joc și că accederea în semifinale e doar o chestiune de timp. Primul gol a căzut la o fază fixă, în urma unui corner prin Maguire (min.39), iar Ali a pus capăt tuturor emoțiilor fanilor prezenți în număr foarte mare la acest meci înscriind tot cu o lovitură de cap din apropierea porții.

Meciul a fost unul destul de tern, lipsit de ritm sau de realizări tehnice deosebite, dar englezii au avut o posesie mai bună şi au punctat când au avut şansa, de două ori din două şuturi pe poartă.

Selecţionata Croaţiei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale  după ce a învins echipa gazdă, Rusia, cu 4-3 la loviturile de departajare, scor 2-2 (1-1, 1-1) la finalul prelungirilor, în ultimul sfert de finală.

La finalul prelungirilor, scorul partidei Rusia- Croaţia era 2-2, golurile fiind marcate de Cerişev (minutul 31) şi Fernandes (minutul 115), respectiv Kramarici (minutul 39) şi Vida (minutul 101).

La loviturile de departajare, pentru Croaţia au marcat Brozovici, Modrici, Vida şi Rakitici în timp ce Kovacici a ratat.

Pentru Rusia au marcat Dzagoev, Ignaşevici şi Kuziaev, iar Smolov şi Fernandes au ratat.

În semifinale, Croaţia va întâlni Anglia, pe stadionul Lujniki din Moscova, la 11 iulie. În cealaltă semifinală se vor întâlni Franţa şi Belgia, în 10 iulie, la Sankt Petersburg.