Anglia trece în prelungiri de Danemarca și luptă pentru trofeul EURO 2020 cu Italia!

Publicat: 08/07/2021 | 09:44

Italia – Anglia este finala EURO 2020, confruntarea urmând a avea loc duminică, 11 iulie, de la ora 22:00 pe „Wembley”.

După ce Italia a dispus în prima semifinală de Spania la penalty-uri, scor 4-2 (n.r. după 90 de minute și cele două reprize de prelungiri scorul a fost 1-1), a venit rândul Angliei să prindă biletul pentru marea finală de la Londra. În semifinala cu Danemarca, reprezentativa „Three Lions” s-a impus în prelungiri cu scorul de 2-1 (1-1, 1-1).

Danezii au deschis scorul prin Mikkel Damsgaard (min.30), Anglia egalând nouă minute mai târziu prin autogolul lui Simon Kjaer (min. 39), scorul de 1-1 menținându-se până la finalul celor 90 de minute de joc, fiind astfel nevoie de prelingiri. Aici, diferența dintre selecţionata Albionului și nordici s-a făcut printr-un gol marcat dintr-un penalty uşor acordat, pe care Harry Kane nu a reuşit să-l transforme (min. 104), mingea respinsă de Schmeichel revenind însă la atacantul lui Tottenham care a îndeplinit o simplă formalitate.

Pentru Anglia va fi prima finală din istorie la un European și a doua la un turneu final după cea de la Mondialul din 1966, competiție pe care a cucerit-o. Prin accederea în ultimul act, reprezentativa „Three Lions” devine a 13-a echipă care se califică în finala unui European. De partea cealaltă, pentru Italia va fi a zecea finală din istorie la un turneu final.

Finala EURO 2020, Italia – Anglia, va avea loc duminică, 11 iulie, de la ora 22:00, pe „Wembley”, partida fiind transmisă în direct de Pro TV.