Argentina însoțește Croația în optimile de finală din Grupa D!

Publicat: 27/06/2018 | 09:00
Croația și Argentina sunt echipele care s-au calificat din Grupa D în urma rezultatelor înregistrate în ultima etapă din faza grupelor.

Deși calificați în optimi încă dinaintea duelului cu Islanda, Croația și-a arătat clasa și a câștigat duelul cu insularii, scor 2-1 (0-0), terminând grupa pe primul loc cu maxim de puncte, 9.

Golurile victoriei croaților au fost marcate de Milan Badelj (minutul 53) și Ivan Perisic (minutul 90), în timp ce pentru insulari a marcat Sigurdsson (minutul 76 – pen.)

Selecţionata Argentinei, vicecampioana mondială, s-a calificat dramatic în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins echipa Nigeriei cu scorul de 2-1 (1-0).

Disputată în ultima etapă din faza Grupei D, partida a fost una interzisă cardiacilor, argentinienii trăind efectiv cu pastile finalul de meci.

Pentru argentinieni au marcat Lionel Messi (minutul 15) și  Marcus Rojo (minutul 86) în timp ce pentru africani a punctat  Moses (minutul 51 – pen.).

În optimile de finală, Croația, câștigătoarea Grupei D va întâlni Danemarca, formație calificată în optimi de pe locul 2 din Grupa C în timp ce Argentina, formație care s-a calificat de pe locul 2 din Grupa D se va duela cu Franța, câștigătoarea Grupei C.

Clasamentul Grupei D

1 Croația 3 3   0    0    7-1    9

2 Argentina 3 1    1    1     3-5   4

3 Nigeria 3 1    0    2    3-4   3

4 Islanda 3 0    1    2    2-5   1

Se știu patru dueluri din optimi!

În urma rezultatelor înregistrate în faza grupelor și a țintarului acestei ediții a Campionatului Mondiaal de fotbal din Rusia, în acest moment se știu patru dueluri din optimile de finală ale turneului final, acestea fiind Franța-Argentina, Uruguay-Portugalia, Spania- Rusia și Croația- Danemarca.