Arsenal – Atletico, finala din semifinalele Europa League! Marseille joacă pentru calificarea în finală cu Salzburg!

Publicat: 13/04/2018 | 11:03

Arsenal Londra – Atletico Madrid și Olympique Marseille – Red Bull Salzburg sunt cele două semifinale ale ediției din acest an din Europa League! progrmaul celor două semifinale a fost sstabilit astăzi la Nyon.  Manșa tur a semifinalelor Europa League este programată pe 26 aprilie în timp ce returul penultimului act al competiției este programat pe 3 mai.Finala competiției va avea loc pe data de 16 mai la Lyon. Câștigătoarea duelului dintre Marseille și Salzburg va fi considerată gazda finalei de la Lyon.

Dacă Atletico și Arsenal, principalele favorite la câștigarea competiției au reușit să-și valorifice avantajul din turul sferturilor și s-au calificat în semifinale păstrându-și acest avantaj luat în urma rezultatelor de 2-0 și 4-1 din tur cu Sporting și  CSKA Moscova, chiar dacă nu au reușit să câștige meciurile din retur (n.r. Atletico a pierdut la Lisabona cu Sporting cu 1-0 în timp ce Arsenal a reușit cu noroc să termine -2 duppă ce a fost condusă la un moment dat cu 2-0), în schimb Lazio Roma  și RB Leipzig, echipe care au câștigat manșa tur a sferturilor cu scorurile de 4-2 și 1-0 s–au văzut eliminate din competiție de RB Salzburg respectiv Olympique Marseille, acestea din urmă surclasând în retur cele două adversare cu scorurile de 4-1 și 5-2, mergând astfel în careul de ași al Europa League.

Astfel în cazul în care va trece de Salzburg, Marseille va avea șansa de a juca în Franța finala Europa League conttra câștigătoareo dintre Arsenal și Atletico!