Arsenal și Chelsea, favorite la finala Europa League!

Publicat: 03/05/2019 | 10:54
Arsenal și Chelsea au devenit favorite la calificarea în ultimul act al acestei ediții a Europa League după rezultatele înregistrate în prima manșă a semifinalelor EL.

„Tunarii” s-au impus cu 3-1 în duelul de pe „Emirates” cu Valencia, în timp ce Chelsea a obținut o remiză, 1-1 în Germania pe terenul lui Eintracht.

La Londra, duelul dintre Arsenal și Valencia nu a început fericit pentru „tunari” care s-au văzut conduși pe tabela de marcaj de „lilieci” după numai 10 minute de joc, Diakhaby reușind să deschidă scorul după ce a reluat în plasă cu capul o minge recentrată în careu de Rodrigo.

Imediat Dani Parejo şi Gonzalo Guedes au trecut pe lângă golul doi iar ocaziile i-au trezit din pumni pe „tunari”. Împinși de la spate de public, elevii lui Emery au reușit să întoarcă rezultatul până la pauză punctând prin Lacazette în minutele 17 și 25, scorul de 2-1 fiind și cel înregistrat după primele 45 de minute de joc.

După pauză, Arsenal a conservat rezultatul și a reușit să dea lovitura decisivă Valenciei în primul minut al prelungirilor prin Pierre Emeryck Aubameyang.

S-a terminat 3-1 iar Arsenal pleacă cu prima șansă la calificarea în finala Europa League în returul care va avea loc pe „Mestalla”.

În cea de-a doua semifinală, Eintracht a încpeut tare meciul cu Chelsea. Disputat într-o atmosferă de vis, nemții au deschis scorul prin Jovic în minutul 24. Englezii nu au acuzat șocul și au luat cu asalt poarta lui Eintracht reușind să restabilească egalitatea în ultimul minut al primului mitan prin Pedro. În repriza a doua ambele echipe au părut mulțumite cu rezultatul înregistrat pe tabela de marcaj, 1-1, preferând să-și păstreze energiile pentru returul decisiv pentru calificare de la Londra.