Astăzi aflăm prima finalistă de la EURO 2020 » Echipele probabile și variantele de profit la Italia – Spania sunt AICI »»

Publicat: 06/07/2021 | 09:08
Italy's players celebrate their third goal scored by Italy's forward Lorenzo Insigne during the UEFA EURO 2020 Group A football match between Turkey and Italy at the Olympic Stadium in Rome on June 11, 2021.,Image: 615348637, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Prima semifinală de la EURO 2020 se va disputa astăzi de la ora 22:00 în direct la Pro TV. Pe „Wembley” se vor afla față în față Italia și Spania, „finala din semifinale”, cum a fost denumită de specialiști încleștarea urmând a fi condusă la centru de germanul Felix Brych.

Reprezentativa pregătită de Roberto Mancini a trecut în sferturi de Belgia, scor 2-1, același rezultat înregistrându-l în optimi cu Austria, meci care a avut însă nevoie de prelungiri având în vedere că la finele timpului regulamentar tabela arăta 0-0.

De partea cealaltă, Spania și-a croit greu drum spre semifinale, având un parcurs mai puțin convingător decât cel al „azzurrilor”. În sferturi, elevii lui Luis Enrique au trecut la loteria penalty-urilor de Elveția cu scorul de 3-1 (n.r. la finele celor 90 de minute de joc și al celor două reprize de prelungiri, tabela a arătat 1-1), iar în optimi au avut nevoie de prelungiri pentru a se dispune de Croația, scor 5-3 (n.r. după 90 de minute, scorul a fost 3-3).

Miza duelul de pe „Wembley” este uriașă, învingătoarea având șansa de a lupta la sfârșitul săptămânii tot la Londra pentru trofeu. Față de Spania, care a arătat multe semne de slăbiciune în special pe faza defensivă, Italia a arătat mult mai bine la acest turneu final, fiind favorită la calificarea în  marea finală de pe 11 iulie.