Astra câştigă duelul ultimelor campioane ale României

Publicat: 19/09/2017 | 07:00

Astra a deschis scorul în minutul Balaure în minutul 17 la puţin timp după ce Ţucudean ţintise stâlpul din dreapta portţii lui Iliev. Viitorul nu a acuzat şocul şi a egalat graţie unei execuţii splendide a tânărului Ciobanu în minutul 37. Astra a reuşit să fie din nou în avantaj pe tabela de marcaj după golul marcat de Ioniţă, acesta punctând pentru 2-1 în minutul 48 la capătul unei acţiuni personale de toată frumuseţea. Scorul final al confruntării avea să fie stabilit în minutul 86 de Abang, acesta înscriind după o cursă de la mijlocul terenului după ce l-a driblat şi pe Iliev.

După 3-1 cu Viitorul, Astra se află pe locul 2 în clasament, la egalitate perfectă de puncte şi golaveraj cu FCSB, cele două având câte 21 de puncte, 16 goluri marcate şi 7 primite. De partea cealaltă, Viitorul este după 10 etape pe locul 10 cu 11 puncte.

Autor: Cristi P.