Astra Giurgiu trece de CFR Cluj și se califică în finala Cupei României!

Publicat: 25/04/2019 | 19:46
Denis Alibec, super-atacantul din Liga 1
Astra Giurigu s-a calificat în finala Cupei României. După ce s-a impus în „Gruia” cu 3-1, formația pregătită de Costel Enache a remizat,  scor 2-2 în manșa retur a partidei cu CFR Cluj.

Cu titularii în tribună, Dan Petrescu odihnindu-i pentru duelul cu Viitorul Constana din play-off-ul Ligii 1, și cu mullți jucători care au prins minute puține în acest sezon pe teren, CFR Cluj s-a văzut condusă pe tabela de marcaj cu 2-0 după 37 de minute de joc, rezultat stabilit de reușitele semnate de Butean (min.34) și Alibec (37-pen.).

Până la pauză, Costache a reuşit să reducă din diferenţă cu un gol marcat în minutul 42, astfel că cele două echipe au intrat la cabine cu scorul de 2-1.

Dan Petrescu a riscat în debutul actului secund și l-a aruncat în luptă pe George Ţucudean. Golgheterul campioanei a obţinut imediat un penalty, însă execuția lui Ciprian Deac a fost apărată de David Lazar. Cel care a sstabilit scorul final a fost Costache care a reușit dubla în minutul 66. S-a terminat 2-2, iar Astra Giurgiu s-a calificat în finala Cupei României cu scorul general de 5-3.

Pentru Astra este pentru a treia oară în istorie când accede în finala Cupei României. În ultimul act al competiției, giurgiuvenii vor întâlni câștigătoarea semifinalei dintre Viitorul Constanța și Universitatea Craiova, returul urmând a se disputa astăzi de la ora 19:45. În turul din Bănie dintre cele două formații s-a impus Viitorul cu scorul de 2-1.

Finala ediției din acest an a „Cupei României”  va avea loc pe 25 mai pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești.