Astra, umilită la Giurgiu de FCSB! Rezultatele etapei și clasamentul în play-off-ul Ligii I!

Publicat: 17/04/2018 | 08:20
Bogdan Planic este jucător de bază la FCSB

Astra Giurgiu a cedat lamentabil în fața FCSB, scor 3-0 (1-00 într-un meci care a avut loc în cadrul etapei a V-a a play-off-ului Ligii I.

După ce etapa trecută a ținut în șah la Cluj CFR-ul, scor 1-1, echipa pregătită de Gigi Mulțescu a fost de nerecunsocut în meciul cu FCSB, fiind surclasată la toate capitolele de echipa pregătită de Nicolae Dică.

„Ro-albaștrii” au început în forță jocul dominând ostilitățile din primul până în ultimul minut. Golgeterul Gnohere a deschis scorul în minutul 27 punctând dintr-un penalty acordat foaarte ușor de Marius Avram după un presupus fault a lui Buș asupra lui Benzar, reușita sa stabilind scorul primului mitan.

După pauză pe teren nu a existat decât FCSB, echipa lui Nicolae Dică  dominând jocul autoritar. Man a majorat avantajulpe tabela de marcaj în minutul 48 din pasa lui Pintilii. Mijlocașul avea să închidă tabela cu o execuție spectaculoasă în minutul 49.

Astra a avut șansa golului de onoare însă Matei a ratat în ultimul minut un penalty. S-a terminat 3-0, iar FCSB a revenit pe primul loc, cu două puncte peste CFR Cluj.

De partea cealaltă Astra este pe locul 5 la șase puncte de locul 4 pe care se află Viitorul Constanța.

Astra Giurgiu- FCSB, scor 0-3

Astra:  Iliev – Cl. Iordache, Polczak, Erico, Stan – Takayuki Seto, Dandea (Bicianu min.46) – Balaure (V. Gheorghe min. 46), Fl. Matei, L. Buş (Butean min. 65) – Urko Vera.

Antrenor:  Gheorghe Mulţescu

FCSB: Bălgrădean- R. Benzar, Planici, Bălaşa (Junior Morais min.73), Momcilovici- Pintilii, L. Filip (Ov. Popescu min. 46)- Man, Budescu (Teixeira min. 46), Fl. Tănase- Gnohere.

Antrenor:  Nicolae Dică.