Atacant sârb crescut de Partizan transferat de moldoveni!

Publicat: 18/10/2018 | 07:27
FC Botoşani a profitat de pauza competiţională cauzată de acţiunile loturilor naţionale şi a mai perfectat un transfer.

Lotului pregătit de Costel Enache i s-a alăturat jucătorul de origine sârbă Nikola Trujic. Acesta are şi 26 de ani, măsoară 1,82 metri şi a semnat cu FC Botoșani un contract valabil pe un an cu opţiune de prelungire pentru încă un sezon.

După ce a trecut cu brio examenel medicale la care a fost supus, fotbalistul a susţinut şi primul antrenament sub comanda lui Costel Enache.

Şansele ca Trujic să facă parte din lot pentru meciul de duminică din runda a XII-a de la Mediaş cu Gaz Metan sunt însă reduse, conducerea tehnică dorind să-i acorde acestuia o perioadă de acomodare cu vestiarul.

Ultima echipă la care a evoluat Trujic a fost FC Tosno din Rusia, echipă care a cucerit și Cupa Rusiei sezonul trecut.

În afară de FC Tosno, Nikola Trujic a evoluat doar la formaţii din Serbia, printre acestea numărându-se FK Vojvodina Novi Sad, FK Partizan Belgrade şi FK Napredak Krusevac.

În cariera de jucător profesionist are 242 de meciuri jucate și 40 de goluri marcate. În sezonul trecut a jucat în 21 de meciuri și a marcat doar 2 goluri.

În acest moment Nikola Trujic este cotat de site-ul de specialitate tansfermarkt.de la 600 mii de euro!

Sârbul ar putea debuta pentru FC Botoșani în duelul pe  are moldovenii îl vor susține în ultima etapă a turului acestui sezon regular pe teren propriu cu Viitorul Constanța, partida fiind programată sâmbătă 27 octombrie de la ora 18:00 pe stadionul „Municipal”.