Atletico câștigă spectaculos Supercupa Europei în fața rivalei Real!

Publicat: 16/08/2018 | 07:00
TALLINN, ESTONIA - AUGUST 15: Diego Costa of Atletico Madrid scores his sides second goal during the UEFA Super Cup between Real Madrid and Atletico Madrid at Lillekula Stadium on August 15, 2018 in Tallinn, Estonia. (Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images)
Spectacol total la Tallin în Supercupa Europei. Atletico Madrid și Real Madrid au oferit un meci de senzație anunțând un debut european dar și un duel intern care se anunță a fi extrem de interesant. Atletico Madrid a câştigat Supercupa Europei, după ce a învins-o pe Real Madrid cu scorul de 4-2.

La capătul celor 90 de minute regulamentare, scorul a fost egal, 2-2, Atletico reușind să-și adjudece trofeul încă din prima repriză de prelungiri în care a punctat de două ori.

Suprercupa Europei a început practic de la 1-0 pentru Atletico Madrid. La primul atac al echipei sale,  Diego Costa a profitat de lipsa de reacție a lui Ramos şi Varane, și l-a învins pe Navas cu un şut dintr-un  unghi ce părea a fi imposibil.

Reacția Realului a venit însă imediat. După câtrva ocazii bune de a marca, „galacticii” au reușit să restabilescă egalitatea prin Benzema, francezul reluând cu o lovitură de cap din cinci metri o centrare excelentă a lui Bale.

Spectacolul a continuat și după pauză. Real a început mai bine jocul și a reușit să treacă în avantaj, după ce Sergio Ramos a transformtat cu siguranță un penalty acordat de arbitru în minutul 63 în urma unui henț în careu a lui Juanfran.

Cu rezultatul de pe tabelă nu a fost de acord același Diego Costa care a egalat di  nou cu zece minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc, trimițând meciul în prelungiri. Numai că Marcelo are un moment de rătăcire şi greşeşte inexplicabil, iar Diego Costa profită la maximum de eroarea brazilianului. 2-2 şi se intră în prelungiri.

În minutul 9 al primei reprize a prelungirilor, o neatenție a lui Varane a dus la golul m arcat de Saul care a reluat senzațional din prima de la 14 metri o centrare a lui Thomas. Realul nu reacționeaază, iar Atletico profită din plin și mai punctează peste cinci minute încă o dată prin Koke, reușita sa stabilind și scorul final, 4-2 pentru Atletico Madrid.