Au dat ce au avut mai bun in tur! Stelistii au pierdut la Londra cu 3-1 si au fost eliminati din Europa League

Publicat: 14/03/2013 | 23:14

Toata lumea avea mari asteptari de la meciul retur de pe Stamford Bridge, si, dupa primele 45 de minute, se parea ca rugaciunile si milionul de euro pe care l-a dat Gigi Becali la Muntele Athos au fost suficiente.

Chiriches a fost eroul primei reprize. Golul lui din minutul 45 a dat sperante romanilor

Cu toate ca gazdele au presat pe tot parcursul primei reprize, ros-albastrii au egalat la ultima faza printr-un sut din careul mic. Arbitrul a fluierat si Steaua se gandea ca nu mai trebuie decat sa reziste inca 45 de minute fara sa primeasca gol. Lucru care s-a dovedit imposibil.

Londonezii au avut doua tresariri de orgoliu cand si-au amintit ca, totusi, joaca la campioana Europei si au transat soarta meciului in 10 minute prin doua goluri simple. Capitanul John Terry a dat strigatul de lupta printr-un gol cu capul din 6 metri si Fernando Torres a inclinat balanta in minutul 71.

Stelistii au sperat pana in ultima clipa si Dumnezeu a tinut cu ei, dupa ce Torres a ratat un penalty in minutul 86, dar diferenta de valoare si de pregatire fizica si-a spus cuvantul in final. In ultimele 10 minute de meci, ros-albastri nu au mai aratat prospetimea si taria din tur si au cazut fizic, nemaiavand nicio sansa se a marca.

Se incheie astfel aventura europeana a Stelei de anul acesta, dupa o dubla mansa in care echipa din Ghencea ramane cu satisfactie unui rezultat mare obtinut in tur.