Au udat terenul la -6°C

Publicat: 17/12/2007 | 00:00

PENALTY. Dica si-a pastrat echilibrul pe terenul inghetat si a marcat pentru 2-0 Tactica. Decizia a fost luata pentru a strica jocul mult mai combinativ al rapidistilor Alexandru Mazilu „Un meci se castiga pe terenul de joc”. Aceasta e o zicala des intalnita la oamenii de fotbal de la noi, scuza care face referire la partidele din culise. Totusi, de multe ori, calitatea unui gazon e cheia victoriei. E si cazul meciului de la Bistrita, acolo unde oamenii de la Gloria au apelat la un tertip pentru a-i incurca pe cei de la Rapid. Un jucator giulestean a surprins o discutie intre oamenii care se ocupa de teren, cu cateva minute inainte de meci, chiar in tunelul care duce la vestiare. Acestia vorbeau cum in dimineata partidei au udat suprafata de joc. Cele -6 grade Celsius si-au facut apoi datoria, inghetand terenul. Hotararea a fost luata pentru a incurca jocul combinativ al „visiniilor”. Prima repriza a fost asa cum si-au dorit bistritenii. Rapid n-a reusit mare lucru, gazdele dand tonul prin pase lungi. „Jucatori tehnici precum Cesinha, Lazar sau Grigorie nu au putut sa se desfasoare la adevarata lor valoare”, a observat George Copos. Lucrurile au stat altfel in partea secunda. Rednic a schimbat, cu succes, tactica la pauza, rapidistii reusind doua goluri in primele cinci minute de la reluare. In acel moment, terenul era dusmanul gazdelor care au inceput sa puna pret pe fazele fixe si pe acelasi joc cu pase lungi pe atacanti. Au izbutit doar un gol si mai multe centrari pe careu. „Era greu sa stai pe picioare, dar sa mai joci fotbal? Jucatorii mei au nota 10 la echilibristica, pentru ca au castigat”, a spus dupa meci Mircea Rednic, care si-ar fi dorit niste patine pentru echipa lui.

Modelul Chelsea

Jose Mourinho le-a pregatit o surpriza celor de la FC Barcelona in „optimile” Ligii Campionilor, editia 2005-2006. In acea vreme, pe cand antrena Chelsea, tehnicianul portughez a decis sa strice intentionat terenul de joc de pe „Stamford Bridge”, inundandu-l timp de o saptamana. Ideea lui Mourinho a fost aceea de a strica morisca de pase a catalanilor. Barcelona s-a impus cu 2-1 si s-a calificat in „sferturi”.