Avem „careul de ași” din Conference League!

Publicat: 14/04/2022 | 23:48

Olympique Marseille, AS Roma, Feyenoord şi Leicester City sunt echipele care și-au asigurat prezența în penultimul act al Conference League, în urma rezultatelor consemnate în sferturile competiției.

După ce în urmă cu o săptămână câștigase la limită pe „Velodrome”, scor 2-1, Marseille a recidivat și în Grecia, învingând echipa antrenată de românul Răzvan Lucescu, PAOK Salonic, cu scorul de 1-0. Soarta partidei a fostt decisă de reușita lui Dimitri Payet (min.34). La PAOK, internaţionalul român Alexandru Mitriţă a intrat pe teren în minutul 57 însă nu a reușit să aducă plusul de care echipa sa avea nevoie pentru a se califica în semifinale.

În semifinale Marseille se va duela cu Feyenoord. Cu goalkeeperul român Valentin Cojocaru rezervă, olandezii s-au calificat în prima sa semifinală europeană după două decenii, învingând-o pe Slavia Praga cu 3-1, în deplasare, după 3-3 la Rotterdam.

În cea de-a doua semifinală se vor duela AS Roma și Leicester City. După ce a pierdut în Norvegia cu scorul de 2-1, echipa lui Jose Mourinho a făcut spectacol pe „Olimpico”, scor 4-0. Adversara din penultimul act al romanilor, Leicester City a eliminat din sferturi PSV la Eindhoven, impunându-se cu 2-1, turul dintre cele două terminându-se nedecis, 0-0.

Semifinalele Leicester City – AS Roma și Feyenoord – Olympique Marseille se vor disputa pe 28 aprilie și 5 mai, finala competiției urmând a avea loc pe 25 mai, pe „National Arena” din Tirana.