Badea mulțumit cu remiza cu UTA: „Este un punct de moral!”

Publicat: 12/09/2020 | 09:20

FC Argeș a rămas fără victorie în Liga 1 după ce a terminat nedecis, scor 1-1 duelul cu  UTA Arad susținut în runda a III-a a acestui sezon. Arădenii au deschis scorul în minutul 10 prin Bustea însă piteștenii au evitat eșecul în urma unei reușite semnate de Malele în minutul 76.

Ionuț Badea, antrenorul principal al piteștenilor, s-a arătat încântat după această remiză, afirmând că echipa sa este pe drumul cel bun.

„E un punct câștigat, de moral, dar arată și o realitate. Am jucat cu două echipe din play-off, două echipe care ne-au arătat limitele, iar astăzi am avut ocazii, a fost un joc pe contre. Am reacționat cu schimbările, am reușit să marcăm, să egalăm, iar apoi lucrurile au stat într-o tensiune la mijloc. Am riscat în repriza a doua, iar UTA a avut ocazii mari. Am făcut 1-1 cu UTA, o nou promovată ca și noi. E un punct de moral. O să întâlnim adversari redutabili, iar fiecare meci e important. Vreau unitate de grup, iar așa o să avem o atitudine de curaj, încredere. Urmează să muncim la acest lucru și lucrurile se vor regla în timp”, a declarat Ionuț Badea, antrenorul formației FC Argeș.

În urma acestui rezultat, piteștenii au acumulat primul punct în clasament în timp ce de partea cealaltă arădenii au bifat a treia remiză consecutivă după cele cu Viitorul, scor 1-1 și FC Voluntari, scor 0-0.