Barca eliminată surprinzător de AS Roma pe „Olimpico”!

Publicat: 12/04/2018 | 08:21
Nebunie pe „Olimpico”! AS Roma a reușit imposibilul reușind să elimine Barcelona după cce în tur a cedat cu 1-4 în Spania!

Italienii au produs astfel una dintre cele mai mari surprize din istoria competiției având în vedere că nimeni nu le dădea nicio șansă la calificare. Nici cei mai împătimiți fani nu au crezut că favoriții lor vor putea realiza surpriza. Cu un Dzeko în zi de grație, AS Roma a dechis rapid scorul, marcator fiind chiar Dzeko.

În ciuda numeroaselor ocazii de a marca până la finalul primului mitan, italienii s-au văzut nevoiți să se mulțumească doar cu 1-0 după primele 45 de minute de joc.

De la cabine, cei care au apăsat pedala de accelerație au fost tot romanii. În minutul 58, De Rossi a transformat un penalty iar cei aproximativ 57 mii de fani au început să creadă în minune.

Cu opt minute înainte de fluierul final al confruntării, Manolas a aruncat tribunele în aer, înscriind golul de 3-0 și al calificării în careul de ași al romanilor.

S-a terminat 3-0, iar AS Roma s-a calificat alături de Liverpool în careul de ași al Champions League.

Iată echipele în AS Roma- FC Barcelona 3-0

AS Roma: Alisson – Manolas, Fazio, Juan Jesus – Florenzi, Strootman, De Rossi, Kolarov – Nainggolan (min.77 El Shaarawy)- Schick (min.73 Under), Dzeko

FC Barcelona: Ter Stegen – Semedo (min.85 Dembele), Pique, Umtiti, Jordi Alba – Sergi Roberto, Busquets (min.85 Alcacer), Rakitic, Iniesta (min.81 Andre Gomes) – Messi, Suarez