Barca învinge Leganes și reface diferența de 10 puncte față de Real!

Publicat: 21/01/2019 | 09:40
FC Barcelona a învins pe teren propriu, scor 3-1 (1-0) formaţia Leganes, într-un meci contând pentru etapa a XX-a din  La Liga.

Victoria catalanilor în acest meci a fost obținută mult mai greu decât o arată scorul și s-a conturat abia după ce Valverde l-a aruncat în luptă la scorul de 1-1 pe starul argentinian Lionel Messi. Intrat pe teren în minutul 64, Messi a făcut faza de la golul lui Suarez, de 2-1, reușșită contestată vehement de oaspeți, aceștia cerând fault la portar şi a închis meciul în prelungirile reprizei a doua, cu golul 401 în La Liga.              Pentru Barca au marcat în acest meci Ousmane Dembele (min. 32), Luis Suarez (min. 71) şi Leo Messi (min. 90+2), reușta oasppeților purtând semnătura lui Braithwaite (min. 57).

Grație celor trei puncte câștigate pe teren propriu cu Leganes, Barca a refăcut diferența de cinci puncte față de a doua clasată Atletico Madrid, care a câștigat duelul de la Huesca cu 3-0 și de 10 puncte față de marea rivală Real Madrid.

„Galatcicii” au câștigat primul derby din La Liga din acest an, scor 2-0 (-0-) cu Sevilla. Aflate înaintea duelului de pe „Santiago Bernabeu” la egalitate de puncte, cele douăă formații au oferit un fotbal foarte mult tacticizat în prima sa parte, ocaziile la cele două porți lipsind cu desăvârșire. „Galacticii” și-au arătat colții în al doilea mitan și au reușit să facă diferența prin reușitele lui Casemiro și Luka Modric din minutele 78 și 90+2, aceștia aducând victoria formației lui Santiago Solari.

Etapa a XX-a din La Liga va fi închisă astăzi cu duelul dintre Eibar și Espanyol, meci care va începe la ora 22:00 și va fi transmis în direct de Digi Sport.