Barcelona favorită la calificare în finala Cupei Spaniei după 1-0 cu Valencia!

Publicat: 02/02/2018 | 07:00

După o primă repriză în care cele două formaţii au reuşit contraperformanţa de a nu trimite nici măcar un singur şut pe spaţiul porţii, Luis Suarez a făcut diferenţa în al doilea mitan, fructificând în minutul 67 o minge venită de la Lionel Messi. Reuşita lui Suarez a fost suficientă pentru ca Barcelona să se impună în acest meci pe care l-a dominat din toate punctele de vedere, catalanii fiindu-le superiori „liliecilor” la toate capitolele.

Cu o posesie a balonului de 73% faţă de 27% a adversarilor, Barca a avut 5 şuturi pe poartă faţă de unul singur al Valenciei, raportul cornerelor fiind de 12-3 tot în favoarea catalanilor.

Returul semifinalei dintre Valencia şi Barcelona va avea loc pe 8 februarie pe terenul „liliecilor”.

În cealaltă semifinală a Cupei Spaniei, Leganes şi Sevilla au terminat nedecis, scor 1-1 (0-1) partida de pe „Estadio Municipal de Butarque” din  Leganes. Muriel a deschis scorul în minutul 21 pentru Sevilla însă gazdele au reuşit să egaleze prin Siovas în minutul 56, partida terminându-se nedecis 1-1. Returul care va decide formaţia care se va califica în finala ediţiei din acest an a Cupei Spaniei va avea loc pe 7 februarie pe „Ramón Sánchez Pizjuán” din Sevilla. Leganes a reuşit cea mai mare surpriză din această ediţie a Cupei Spaniei, eliminând în sferturi Real Madrid după 0-1 pe teren propriu şi 2-1 în fieful „galacticilor”.