Barcelona nu a reușit „remontada” » „Extratereștrii”, out din Champions League!

Publicat: 11/03/2021 | 09:21

Pentru prima oară după 15 ani, Barcelona nu a prins faza sferturilor de finală din Champions League. Învinși în tur cu 4-1 pe teren propriu de PSG, catalanii nu au reușit „remontada” pe „Parc des Princes”, terminând nedecis, scor 1-1, returul cu PSG, parizienii calificându-se astfel în următoarea fază a competiției cu scorul general de 5-2.

PSG a reuşit să deschidă scorul după o neglijenţă a lui Lenglet, care l-a călcat pe Icardi, iar Mbappe a transformat penalty-ul acordat în minutul 30. Șapte minute mai târziu, „extratereștrii” au egalat prin Messi, starul argentinian punctând cu o execuție de excepție de la 25 de metri care s-a oprit în vinclul porții lui Navas. Fără replică la golul din minutul 37, goalkeeperul parizienilor s-a revanașt în al treilea minut al prelungirilor când a apărat o lovitură de la 11 metri executată de același Messi, respingând în transversală, cele două echipe intrând la cabine cu scorul de 1-1.

În repriza secundă parizienii s-au apărat exact și nu au mai oferit spațiile generoase din prima repriză, catalanii dominând steril fără a pune în pericol poarta lui Navas, partida terminându-se cu 1-1.

Calificată în sferturile de finală, PSG își va afla pe 19 martie adversara cu care va lupta pentru un loc în semifinalele competiției.