Barcelona și Bayern câștigă Supercupele în Spania și Germania!

Publicat: 13/08/2018 | 07:30
Barcelona a câștigat cea de-a 13-a Supercupă a Spaniei în istorie, după victoria cu 2-1 în faţa celor de la Sevilla.

Echipa pregătită de Ernesto Valverde s-a impus datorită golurilor marcate de Gerard Pique şi Ousmane Dembele, Barca reușind să întoarcă scorul după ce Sarabia a deschis scorul pentru formaţia andaluză.

Sevilla a avut șansa de a trimite partidda în prelungiri, dar Ben Yedder a ratat în minutul 90  o lovitură de la 11 metri, penalty-ul fiind apărat de Ter Stegen.

Ca un amănunt, ediţia din acest an a Supercupei Spaniei a fost primul joc oficial dintr-o competiţie spaniolă la care s-a folosit sistemul VAR. De asemenea, a fost pentru prima oară când Supercupa s-a disputat într-o singură manşă şi în afara Spaniei, la Tanger, în Maroc.

Cu acest trofeu câștigat, starul argentinian Lionel Messi a ajuns la cel de-al 33-lea trofeu în tricoul Barcei, depășindu-l la acest capitol pe  Andres Iniesta.

În altă orddine de idei,  Bayern Munchen a reușit să câștige ceea de-a șaptea supercupă a Germaniei din istorie după ce a umilit Eintracht Frankfurt cu scorul de 5-0.

Cu un Lewandowski în zi de meci, starul polonez trecându-și în cont un hattrick după golurile marcate în minutele 21, 25 și 54,  Bayern s-a distrat în fața lui Frankfurt. Jucătorii lui Eintracht au rămas fără reacţie și la 0-3, iar Bayern, fără să forțeze, a profitat din plin. Kingsley Coman şi-a trecut şi el numele pe tabelă şi tot el i-a pasat decisiv lui Tiago Alcantara, în minutul 85 pentru 5-0.

Campionatele în Spania și Germania se vor relua la finele acestei săptămâni respectiv peste două săptămâni.