Barcelona și Bayern Munchen au făcut spectacol în optimile Champions League și se vor duela la Lisabona pentru un loc în semifinale!

Publicat: 09/08/2020 | 07:43

Barcelona și Bayern Munchen au făcut spectacol în returul optimilor de finală ale Champions League pe care le-au susținut pe teren propriu cu Napoli respctiv Chelsea și s-au calificat în sferturile competiției unde se vor duela pentru un loc în „careul de ași”.

BILETUL ZILEI » „SPORTUL REGE” ESTE LA PUTERE ȘI ASTĂZI!

Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după ce a trecut de Napoli cu scorul de 3-1 (3-1) pe „Camp Nou”, în manşa secundă a optimilor de finală ale competiţiei. După 1-1 în tur, catalanii au tranşat calificarea pe teren propriu, golurile lor fiind marcate de Clement Lenglet (min. 10), Lionel Messi (min. 23) şi Luis Suarez (min. 45+1), în timp ce oaspeţii au punctat prin Lorenzo Insigne (min. 45+5 – penalty).

Adversara din sferturi a catalanilor, Bayern Munchen, s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale competiției, după ce a dispus de Chelsea cu scorul de 4-1 (2-1) pe teren propriu, în prima manşă a optimilor.

Bavarezii, victorioşi şi la Londra, în tur, cu 3-0, s-au impus prin golurile marcate de Robert Lewandowski (min.10 – penalty, 84), Ivan Perisic (min.24) şi Corentin Tolisso (min.76), reușita londonezilor purtând semnătura lui Tammy Abraham (min. 44). De notat ar fi că polonezul Lewandowski a ajuns la 13 goluri marcate în acest sezon al Champions League şi la 53 în toate competiţiile în această stagiune.

Liga Campionilor va continua sub forma unui mini-turneu la Lisabona, cu sferturi de finală, semifinale şi finală, toate în manşe unice.