Barcelona umileşte Realul pe Santiago Bernabeu şi se desprinde decisiv în Spania!

Publicat: 24/12/2017 | 06:00

Luis Suarez a deschis scorul în minutul 54 după care Leo Messi a dus scorul la 2-0 înscriind din penalty zece minute mai târziu. A fost al 526-lea gol al carierei pentru Barcelona a decarului catalanilor, acesta depăşind recordul ce rezista de 38 de ani, al lui Gerd Muller, care avea 525 de goluri pentru Bayern în perioada 1965-1979.

În urmă cu cinci ani, în 2012, Messi doborâse un alt record al lui Muller, devenind la acea vreme juctătorul cu cele mai multe goluri într-un an, 91, cu şase peste recordul de 85 al lui Muller din 1972.

Rezultatul final al derby-ului depe „Santiago Bernabeu” a fost stabilit prin reuşita lui Vidal din al treilea minut al prelungirilor. S-a terminat 3-0 pentru Barcelona, iar Realul este pe locul 4 cu 31 de puncte, la 14 puncte în urma catalanilor după 17 runde scurse din acest sezon din La Liga, cu menţiunea că madrilenii au un meci mai puţin disputat, având de jucat restanţa cu Leganes.

În schimb, prin succesul obţinut în faţa rivalilor de la Real, dar şi prin înfrângerile suferite în această rundă de Valencia şi Atletico, catalanii s-au desprins la 9 puncte de Atletico şi la 11 de Valencia, fiind greu de crezut că vor mai pierde titlul în acest sezon.