Barty- Kenin, prima semifinală de la Melbourne!

Publicat: 28/01/2020 | 10:06

Australianca Ashleigh Barty, numărul unu WTA s-a calificat în această dimineață în careul de ași al turneului de la Melbourne. Performanța jucătoarei din Australia a fost posibilă după victoria obținută în minimum de seturi contra cehoaicei Petra Kvitova, scor 7-6, 6-2.

Biletul Zilei » Facem profit cu Simona Halep!

De menționat ar fi că prin această victorie, Ashleigh Barty şi-a luat revanşa în faţa jucătoarei din Cehia aflată pe locul 7 WTA după înfrângerea suferită anul trecut la Openul Australiei în sferturile de finală ale turneului.

În această dimineață, Ashleigh Barty s-a impus în două seturi în fața cehoaicei la capătul unui meci care a durat o oră şi 44 minute de joc.

Australianca se va luupta pentru un loc în finala turneului cu americanca Sofia Kenin. În vâsrtă de 21 ani și clasată pe locul 15 WTA, jucătoarea din SUA a acces în premieră în această dimineață în semifinalele unui turneu de Grand Slam după ce a trecut cu 6-4, 6-4 de tunisianca Ons Jabeur (78 WTA). Va fi a șasea confruntare dintre Barty şi Kenin, australianca conducând cu 4 -1.

Cea de-a doua semifinală a primului turneu de Mare Şlem al anului, Openul Australiei, se va disputa între câștigătoarele sferturilor de finală Simona Halep- Anett Kontaveit și Garbine Muguruza- Anastasia Pavlyuchenkova, cele două sferturi urmând a se disputa după miezul nopții.