Bayern a pierdut primul meci în care Thomas Muller înscrie!

Publicat: 01/12/2019 | 10:13

Antrenorul bavarezilor, Hansi Flick, se declară deranjat de faptul că elevii săi au ratat cu lejeritate în partida cu Bayer Leverkusen. „Aspirinele” au câștigat cele 3 puncte datorită dublei lui Leon Bailey, chiar dacă Thomas Muller egalase la 1 în prima repriză. 2-1 pentru Leverkusen și Bayern pierde primul meci din campionat în care Muller reușește să marcheze (82 victorii și 5 remize în Bundesliga).

A fost primul insucces înregistrat de Hansi Flick pe banca lui Bayern, de asemenea și primele goluri primite de la instalarea sa. In mod cert, o confruntare dezamăgitoare din toate punctele de vedere pentru gigantul bavarez, mai ales în condițiile în care Leipzig a învins la Paderborn, scor 3-2, distanțându-se la 3 puncte de Lewandowski & co. Atacantul polonez ajunge astfel la 13 meciuri din 16 în care nu înscrie cu Leverkusen, cel mai incomod adversar pentru „Lewa” din acest punct de vedere.

Bayern a avut 11 șuturi pe poartă, însă nu a reușit să mai înscrie după golul lui Muller. Cu 9 minute înainte de final, Jonathan Tah a fost eliminat după un fault dur la Philippe Coutinho, dar Leverkusen și-a ținut poarta intactă. Flick nu își critică jucătorii, dar atrage atenția asupra lipsei de concentrare în fața porții, ce le-a costat punctele. Tehnicianul german a susținut pentru Sky Sports că Bayern trebuia să câștige meciul cu „3-2, 4-2 sau 5-3 și nu s-ar fi supărat nimeni”. Antrenorul „Aspirinelor”, Peter Bosz, se declară foarte mulțumit de cele 3 puncte, însă recunoaște că formația sa a avut și mult noroc.