Bayern pierde două meciuri la rând în Bundesliga!

Publicat: 08/12/2019 | 10:21

„Magia” lui Hansi Flick pe banca lui Bayern pare a lua sfârșit. După înfrângerea cu Leverkusen, scor 1-2 chiar pe Allianz Arena, bavarezii au cedat cu același scor în fața liderului din Bundesliga, Monchengladbach.

„Manjii” de pe Borussia-Park s-au văzut conduși după golul lui Ivan Perisic din minutul 49, însă au reușit o revenire importantă, pentru a-și păstra fotoliul de lider în Bundesliga. Ramy Bensebaini a înscris o dublă, în minutele 60 și 90+2, ultimul gol din penalty, după eliminarea lui Javi Martinez. Monchengladbach se desprinde astfel la 7 puncte de Bayern, ce a picat până pe locul 7, iar numele lui Mauricio Pochettino începe să prindă din ce în ce mai mult contur. Confirmat în funcție până la finalul sezonului, Flick ar putea fi demis în pauza competițională din această iarnă.

Dortmund și Leipzig au obținut și ele victorii importante în această rundă, datorită cărora stau confortabil pe locurile 2 și 3. „Taurii Roșii” au învins cu 3-1 Hoffenheim, fosta echipă a antrenorului lor, Julian Nagelsmann, într-un duel cu 14 șuturi pe poartă de partea gazdelor, iar Timo Werner a marcat de 2 ori. „Galben-negrii” de pe Signal Iduna Park au spulberat Dusseldorf cu 5-0, iar acum se pot gândi la meciul cu Slavia Praga, din Liga Campionilor. Trei puncte împotriva echipei lui Nicușor Stanciu ar putea fi insuficiente pentru calificarea în optimile competiției, dacă Inter Milano câștigă cu FC Barcelona. Italienii au avantajul meciurilor directe cu Dortmund, după 2-0 și 2-3.