Bayern și-a consolidat fotoliul de lider la reluarea sezonului în Bundesliga!

Publicat: 18/05/2020 | 12:20

Campioana en-titre a Germaniei, a Bayern Munchen, a debutacu dreptul la reluarea sezonului în Bundesliga.

În runda a 26-a, prima programată în Germania după reluarea sezonului conpetițional care a fost suspendat din cauza pandemiei de coronavirus care a curpins întreaga lume, Bayern Munchen s-a impus mai clar decât o arată scorul, 2-0,  în deplasare în fața celor de la  FC Union Berlin.

Bavarezii au deschis scorul prin atacantul polonez Robert Lewandowski, care a transformat o lovitură de la 11 m în minutul 40, 1-0 fiind și scorul consemnat după primele 45 de minute de joc. Atacantul Lewandowski, liderul clasamentului golgheterilor din Bundesliga, a ajuns astfel la un număr de 26 de goluri marcate în acest sezon, patru dintre acestea fiind marcate de la punctul cu var.

Rezultatul final al partidei  a fost stabilit în repriza secundă de fundaşul francez Benjamin Pavard, care a reluat în plasă cu o lovitură de cap în urma unui corner executat perfect de Joshua Kimmich (min. 80). Cu cele trei puncte acumulate, Bayern Munchen și-a consolidate primul loc în clasament , fiind la patru puncte distanță de Borussia Dortmund, care în această rundă a trecut cu 4-0 de Schalke 04. Podiumull în Bundesliga este completat de Mönchengladbach.

Runda a 26-a programează astăzi de la ora 21:30 ultimul meci al etapei acesta punându-le față în față pe Bremen și Leverkusen.