Bayern spulberă Hertha la Berlin și urcă pe locul doi în Bundesliga!

Publicat: 20/01/2020 | 09:10

Bayern Munchen a spulberat Hertha la Berlin în primul meci oficial susținut în acest an. În runda a XVIII-a, Bayern Munchen s-a impus clar cu scorul de 4-0 (0-0) pe terenul celor de la Hertha, formație care a fost egala bavarezilor timp de 60 de minute.

Debutul lui Quique Setien salvat de Messi » Barcelona din nou lider în La Liga!

Ultima jumătate de oră a fost de coșmar pentru gazde, care au fost depășiți la toate capitolele de Bayern. Cel care a dat tonul spectacolului a fost Muller în minutul 60, după care, 13 minute mai târziu, Lewandowski a dublat de la punctul cu var avantajul lui Bayern pe tabela de marcaj, atacantul polonez ajungând la 20 de goluri marcate în acest sezon. În minutul 76, Thiago a dus scorul la 3-0 pentru ca Perisic să închidă tabela cu șase minute înainte de fluierul final al confruntării.

S-a terminat 4-0, iar Bayern a urcat pe locul 2 în clasament cu 36 de puncte, profitând de eșecul pe care Borussia Monchendgladbach l-a suferit în această rundă pe terenul celor de la Schalke 04 cu scorul de 2-0. Cu 36 de puncte, Bayern Munchen se află la patru puncte distanță de liderul RB Leipzig care a debutat cu dreptul în acest an impunându-se pe teren propriu cu 3-1 contra celor de la Union Berlin.

O victorie clară în această primă rundă din 2020 a obținut-o și Leverkusen, scor 4-1 pe terenul echipei Paderborn, urcând astfel pe locul 6 cu 31 de puncte.