Belgia și Anglia, în grafic în Grupa G după prima etapă de la Mondial!

Publicat: 19/06/2018 | 07:00
epa04121591 FIFA WORLD CUP 2014 TEAMS Picture taken on 15 October 2013 shows Belgian national soccer team players (front row, L-R) Toby Alderweireld, Kevin Mirallas, Sebastien Pocognoli, Kevin De Bruyne and captain Thomas Vermaelen; (back row, L-R) goalkeeper Thibaut Courtois, Romelu Lukaku, Moussa Dembele, Axel Witsel, Daniel Van Buyten and Nacer Chadli posing for photographers before the FIFA World Cup 2014 qualifying soccer match between Belgium and Wales at the King Baudouin stadium in Brussels, Belgium. Team Belgium will face Algeria, Russia and South Korea in Group H of the FIFA World Cup 2014 in Brazil. EPA/OLIVIER HOSLET
Reprezentativele Belgiei și Angliei au debutat cu dreptul la turneul final al Campionatului Mondial din Rusia.

Cele două echipe europene s-au impus cu 3-0 respectiv 2-1 în duelurile pe care le-au susținut cu reprezentativele din Panama și Tunisia.

După o primă repriză în care goalkeeperul lui Dinamo, penedo a făcut adevărate minuni n poarta panamezilor și a blocat drumul spre gol al belgienilor, „diavolii roșii” s-au dezlănțuit după pauză, unctând de trei ori în victoria pe care au obținut-o la scor de neprezentare, 3-0.

Golurile belgienilor în aceest meci au fost marcate de Dries Mertens (minutul 47) şi Romelu Lukaku (minutele 69 şi 75),

În celălalt meci al grupei, Anglia s-a impus la limită, scor 2-1 pe Volgograd Arena în fața Tunisie.

Ambele goluri ale englezilor au purtat semnătura

Atacantului Harry Kane, a fost decisiv pentru naționala Angliei în acest meci, semnând o „dublă”, golul victoriei marcându-l în prelungirile partidei.

Kane a deschis scorul în minutul 11, trimiţând în plasă mingea respinsă de Hassan la o lovitură cu capul a lui Stones însă tunisienii au egaalat prin Sassi, în minutul 35, dintr-un penalty acordat pentru un fault al lui Walker la Ben Youssef.

Golul de trei puncte al englezilor în acest meci a venit în primul minut al prelungirilor, Harry Kane marcând cu o lovitură de cap după un corner.

Astfel, după prima etapă a Grupei G, Belgia și Anglia au câte trei puncte în timp ce Tunisia și Panama sunt fără punct.

Următoarele meciuri vor avea loc sâmbătă 23 iunie, Belgia – Tunisia, la Moscova (stadionul Spartak), şi duminică 24 iunie, Anglia – Panama, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod).