Beşiktaş scrie istorie în Champions League!

Publicat: 22/11/2017 | 07:00

Împinşi de la spate de fanaticii suporteri, jucătorii lui Beşiktaş au reuşit să egaleze până la pauză prin Talisca, golul acestuia din minutul 41 având să stabilească şi rezultatul final al confruntării. În urma acestui rezultat, campioana Turciei s-a calificat în primăvara CL, prleungindu-şi totodată şi seria de invincibilitate pe teren propriu, unde nu a mai cunoscut gustul înfrângerii de 12 meciuri.

În cel de-al doilea meci al acestei etape în Grupa G, RB Leipzig s-a distrat pe terenulcampioanei Franţei, AS Monaco, impunându-se cu un halucinant 4-1, rezultatstabilit încă din prima repriză. Pentru nemţi au punctat Jemerson (min. 6- aut), (Werner min. 9, 31-pen.) şi Keita (min. 45), golul de onoare al francezilor fiind marcat de Falcao în minutul 43. În urma rezultatului, AS Monaco a ratat orice şansă de calificare în primăvara europeană.

Iată echipele în Beşiktaş- FC Porto, scor 1-1

Beşiktaş: Fabricio – Gonul, Pepe, Tosic (min. 49 Medel), Adriano – Arslan, Hutchinson, Talisca (min. 87 Ozyakup)- Quaresma (min. 90+2 Negredo), Tosun, Bebel.

FC Porto: Jose Sa – M. Pereira, Felipe, Marcano, Telles – D. Fereira, Herrera (min. 90 Reyes) – Bahrimi, Ricardo (min. 80 Corona), Oliveira – Aboubakar.

Iată echipele în AS Monaco- RB Leipzig, scor 1-4

Monaco: Subasic- Raggi, Glik, Jorge, Jemerson- Tielemans, Fabinho, Moutinho (min. 83 Carrillo), Lopes (min. 66 Ghezzal)- Keita (min. 59 Diakhaby), Falcao

RB Leipzig:  Gulacsi- Klostermann, Orban, Upamecano, Halsstenberg- Sabitzer, Keita, Kampl, Forsberg (min. 79 Laimer)- Poulsen, Werner (min. 58 Bruma)