„Blitzkrieg”, arma letala a nemtilor!

Publicat: 28/06/2010 | 00:00
Eroi. Klose (nr. 11) si Muller (nr. 13), fotbalistii Germaniei care au umilit Anglia

Orice confruntare Germania ? Anglia este mai mult decat un meci de fotbal si asa a fost si duelul din Africa de Sud. Trupa lui Joachim Low a inceput partida cu o ofensiva continua spre poarta englezilor, care in primele 15 minute nu au reusit sa se conecteze la meci. Desteptarea Angliei a venit dupa golul lui Klose (min. 20), dar Rooney nu a putut sa marcheze pentru linistea insularilor. Zece minute mai tarziu, contraatacul fulger al nemtilor surprinde din nou trupa lui Capello pe picior gresit si Podolski face 2-0. Abia la acest scor englezii au realizat ca sunt cu bagajele facute si, pentru ca nu doreau sa plece acasa, Gerrard a executat perfect o lovitura libera, iar Upson a redus din diferenta (min. 37). Un minut mai tarziu Anglia a inviat. Lampard a trimis o bomba spre poarta nemtilor, mingea a cazut in poarta 20 de centimentri dupa linie, dar arbitrul nu a vazut. Capello si-a pus mainile in cap, dar meciul a continuat cu avantajul Germaniei. In partea a doua a jocului, bara a tinut tot cu nemtii la sutul aceluiasi Lampard, dar Schweinsteiger a declansat un nou contraatac, iar Muller a finalizat cu gol (min. 67). Tot elevii lui Lowe au marcat trei minute mai tarziu inca o data, dupa o faza trasa la indigo, iar razboiul anglo-saxon din Africa s-a terminat in chinuri pentru baietii lui Fabio Capello.