Blocați de Mioveni, „giuleștenii” au ratat șansa de a urca pe podium în liga 1!

Publicat: 27/11/2021 | 23:49

Rapid Bucureşti a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1) duelul cu CS Mioveni, 1-1 (0-1), susținut pe terenul „galben-verzilor”, dar în care „giuleștenii” au fost gazde.

Echipa lui Alexandru Pelici a deschis scorul în minutul 16, când Alexandru Buziuc a şutat de la peste 25 de metri, iar mingea a fost deviată de un „giuleștean”, „galben – verzii” intrând astfel la cabine cu avantaj minim pe tabela de marcaj. Rapid a egalat în repriza secundă, prin Cătălin Hlistei (57), care a reluat în plasă o centrare a lui Claudiu Belu, partia terminându-se cu scorul de 1-1.

În urma aceestui rezultat, Rapid a acumulat 28 de puncte, la fel ca și Universitatea care este pe locul 3 datorită golaverajului superior, oltenii urmând a juca în această rundă în Bănie cu FCSB. De partea cealaltă, echipa lui Pelici a acumulat 17 puncte și a rămas pe locul 12 în Liga 1.

Tot astăzi, Sepsi OSK și Chindia s-au anihilat reciproc la Sf. Gheorghe, scor 0-0, iar FC Argeș a dat lovitura la Arad impunându-se cu 1-0.