Boca Juniors a câștigat Copa Diego Maradona

Publicat: 18/01/2021 | 10:16

Boca Juniors a cucerit Copa Diego Armando Maradona, după ce a învins-o pe Banfield la lovituri de departajare în finala disputată la San Juan.

La patru zile după eliminarea din semifinalele Copei Libertadores în fața brazilienilor de la Santos, echipa lui Miguel Angel Russo a reușit să pună mâna pe singurul trofeu din fotbalul sud-american din ultimele 10 luni. Gruparea „genovezilor” a deschis scorul în minutul 64 prin mijlocașul columbian Edwin Cardona, care l-a învins pe conaționalul său, Arboleda, cu un șut fabulos din afara careului sub transversală.

Boca a rămas în inferioritate numerică în minutul 87, când fundașul stânga Emmanuel Mas a primit al doilea cartonaș galben în decurs de numai 15 minute. Cu un om în plus pe teren, Banfield a forțat egalarea și a reușit să înscrie în minutul 90+6 prin Lollo, trimițând meciul la penalty-uri.

Cei de la Boca au transformat toate cele cinci lovituri de departajare, în timp ce Banfield a ratat un șut prin Jorge Rodriguez. Astfel, Boca Juniors s-a impus cu 5-3 la penalty-uri și a câștigat competiția desfășurată în locul campionatului Argentinei, care nu s-a putut disputa în sezonul 2020-2021 din cauza pandemiei de coronavirus.